Reklama
  • Poniedziałek, 25 maja 2015 (10:05)

    Wszystko o... glukometrach

Jakie błędy popełniamy stosując te urządzenia?

1 Glukometr nie służy do rozpoznania cukrzycy. Do zdiagnozowania tej choroby niezbędny jest pomiar stężenia glukozy w osoczu krwi żylnej z krwi pobranej z żyły. To badanie wykonuje się w laboratorium. Glukometr służy do samokontroli w domu.

Reklama

2 Przy rozpoznanej cukrzycy niezbędna jest domowa kontrola poziomu cukru we krwi. Osoba chora na cukrzycę musi sama mierzyć sobie poziom cukru, by odpowiednio reagować na wahania stężenia glukozy. Jeśli glikemia jest za wysoka, należy zmniejszyć ilość kalorii czy węglowodanów w diecie.

3 Nie należy korzystać z pożyczonego glukometru. Są różne rodzaje glukometrów i mogą być różne w pomiarach. Najlepiej, aby każdy pacjent był właścicielem tylko jednego aparatu i tylko na nim dokonywał pomiarów.

4 Przed badaniem myjemy dłonie wodą z mydłem. To w zupełności wystarczy. Nie przemywajmy palców spirytusem dla zdezynfekowania skóry, gdyż spirytus zaburza reakcję enzymatyczną, wykrywającą stężenie glukozy. Niektórzy pacjenci obawiają się, że nakłuwanie opuszek palca może stanowić wrota infekcji. To są jednak nieuzasadnione obawy.

Więcej na temat:Wszystko | glukometr | Nie

Zobacz również

  • Miesiąc temu rozpoznano u mnie cukrzycę i muszę brać insulinę. Lekarz nawet nie chciał rozmawiać o tabletkach, a przecież wiele osób leczy się w ten sposób. Czy jestem skazana na zastrzyki?... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.