Reklama
  • Czwartek, 4 kwietnia 2013 (13:02)

    Subtelne oznaki słodkiej choroby

Jeśli stale odczuwasz wzmożone pragnienie, zrób badania poziomu cukru.

Zdjęcie

/Arch/123RF Picsel
/Arch/123RF Picsel

Cukrzyca dotyka coraz więcej ludzi. Z szacunkowych danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że w Polsce obecnie na cukrzycę choruje ponad 2 mln osób. Przy tym ok. 25 proc. z nich jest nieświadomych swojej choroby!

Dlaczego ludzie nie wiedzą, że chorują? Bowiem cukrzyca to podstępny przeciwnik, długo rozwija się w ukryciu, sukcesywnie wyniszczając organizm.

Reklama

Jednak, obserwując uważnie swoje ciało, zwracając uwagę na zmiany nawyków oraz wykonując regularnie proste badania krwi, możesz wykryć chorobę w jej początkowym stadium.

Twój wróg – otyłość

Zależność jest prosta… im czas trwania otyłości jest dłuższy, bądź też im stopień otyłości jest większy, tym większe jest także ryzyko rozwoju cukrzycy.

Badania wykazały, że ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 u osób z BMI >35 kg/m² jest 30-40 razy większe w porównaniu z osobami z BMI

Zmiany nastroju

Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów cukrzycy jest trudne do wytłumaczenia, stałe fizyczne i psychiczne zmęczenie oraz ogólne osłabienie w połączeniu z nieuzasadnionymi zmianami nastroju.

Pragnienie Od jakiegoś czasu bardziej niż zwykle chce ci się pić? W dodatku częściej też chodzisz do toalety? Jeżeli nie możesz wytłumaczyć tego zbliżającym się okresem, nadmiernym wysiłkiem fizycznym lub zapaleniem pęcherza – zrób badania poziomu cukru we krwi.

Dziwny świąd

Charakterystyczne dla cukrzycy są także dolegliwości skórne. Mogą one objawiać się tym, że twoje skaleczenia wolniej się goją, ale także swędzeniem w okolicy narządów płciowych. Innym niepokojącym sygnałem są nawracające czyraki oraz grzybice skóry stóp i paznokci.

Skóra osób, w których krwi cukier szaleje, staje się bardziej sucha.

Czerwone oczy

Wczesnym objawem rozwijającej się cukrzycy mogą być również zaburzenia widzenia oraz przekrwione – bez wyraźnej przyczyny – spojówki.

Nadmiar cukru uszkadza bowiem naczynia włosowatych w siatkówce oka. Gdy zaś dociera do soczewki oka, pogarsza ostrość widzenia.

Strajk dziąseł

Męczy cię parodontoza, nie możesz wyleczyć chorób jamy ustnej? Nękają ropniaki przyzębne lub pleśniawki? To także może być objaw cukrzycy.

Zdjęcie

Regularna aktywność fizyczna zapobiega cukrzycy i hamuje jej rozwój. Ruch bowiem zwiększa zużycie cukru. /Arch/123RF Picsel
Regularna aktywność fizyczna zapobiega cukrzycy i hamuje jej rozwój. Ruch bowiem zwiększa zużycie cukru.
/Arch/123RF Picsel

Proste badanie krwi

Badanie stężenia cukru (glukozy) we krwi można wykonać w każdym laboratorium. By było miarodajne na 12 godzin przed nim nie należy pić alkoholu, jeść słodyczy, węglowodanów ani owoców.

Na badanie należy pójść na czczo. Zwykłe pobranie krwi kosztuje ok. 10 zł. Jednak możesz poprosić o wykonanie testu glukometrem.

To koszt zalewie 1 zł, a wynik otrzymasz natychmiast. U zdrowych osób poziom cukru wynosi 60-100 mg%.

Zdjęcie

/Arch/123RF Picsel
/Arch/123RF Picsel
Świat & Ludzie

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.