Reklama
  • Wtorek, 23 lutego 2016 (13:05)

    Sport – ważny element terapii cukrzycy

Jeśli masz cukrzycę, zmierz poziom glukozy przed ćwiczeniami oraz po ich zakończeniu.

✣ Dzięki ćwiczeniom fizycznym spalamy glukozę. Jeśli nie chcesz mieć cukrzycy typu II, ruszaj się jak najwięcej. Aktywność fizyczna, podobnie jak odpowiednio zbilansowana dieta, jest uznawana zarówno za środek, który pozwala się ustrzec tej choroby, jak i za element terapii, gdy przypadłość już się pojawi.

Dlaczego? Podczas ćwiczeń glukoza jest pobierana z rezerw mięśniowych (jest tam magazynowana w formie glikogenu). Gdy ćwiczymy, glikogen przetwarza się w glukozę, a ta spala się, uwalniając energię niezbędną do tego, by mięśnie miały siłę się kurczyć. Dzięki temu poziom cukru we krwi spada.

Reklama

W czasie wysiłku organizm uruchamia niezależne od insuliny, mechanizmy przenikania glukozy do komórek, a także zwiększa swoją wrażliwość na działanie insuliny. Warto jednak zaznaczyć, że u osób chorych na cukrzycę jakikolwiek trening można zacząć, pod warunkiem że choroba jest właściwie leczona, a przed rozpoczęciem ćwiczeń zmierzymy poziomu cukru we krwi. W innym przypadku może dojść do niedocukrzenia – a to stan, który może nawet zagrozić życiu.

Jeśli więc masz już cukrzycę, zanim zaczniesz treningi, porozmawiaj koniecznie ze swoim lekarzem prowadzącym. Jest to szczególnie ważne, jeśli choroba jest leczona nie tylko dietą, ale także lekami przeciwcukrzycowymi, bo prawdopodobnie, aby nie dopuścić do niedocukrzenia, lekarz będzie musiał nieco obniżyć ich dawki. ✣ Wybierz bieganie albo pływalnię.

W profilaktyce i terapii cukrzycy najbardziej polecane są sporty tlenowe (aerobowe), czyli takie, podczas których do mięśni dociera duża dawka tlenu. Należą do nich wszystkie średniej intensywności ćwiczenia wykonywane w dłuższym niż 20 minut czasie: bieganie, jazda na rowerze, pływanie, szybki marsz, aerobik itp.

Tekst: Kalina Jaśkiewicz

Olivia
Więcej na temat:sport | Lina | Lina | Lina | cukrzycy | sporty | Element

Zobacz również

  • Miesiąc temu rozpoznano u mnie cukrzycę i muszę brać insulinę. Lekarz nawet nie chciał rozmawiać o tabletkach, a przecież wiele osób leczy się w ten sposób. Czy jestem skazana na zastrzyki?... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.