Reklama
  • Poniedziałek, 22 czerwca 2015 (15:05)

    Nowoczesne insuliny

Inulina to podstawowy lek stosowany przy cukrzycy typu 1 oraz zaawansowanej cukrzycy typu 2.

Dawkę insuliny trzeba precyzyjne dobrać, ponieważ zbyt mała może spowodować hiperglikemię, czyli nadmierny wzrost stężenia cukru we krwi. Zbyt duża dawka insuliny grozi niebezpiecznym spadkiem poziomu glukozy, śpiączką, a nawet śmiercią. Dlatego dobranie właściwej dawki insuliny jest niezwykle ważne.

Trening czyni mistrza

Osoby chore na cukrzycę powinny szybko opanować umiejętność oceniania, jaka dawka jest im potrzebna. Wciąż muszą planować, czy to co zrobią lub zjedzą nie spowoduje niebezpiecznego wahania poziomu cukru, jego nagłego skoku lub spadku.

Reklama

Nie jest to proste, ponieważ stężenie glukozy zależy od wielu czynników, nie tylko od tego, co chory zje, ale także jak jest aktywny oraz od... pogody, np. w czasie upałów zapotrzebowanie na insulinę wzrasta. Nie tak łatwo dobrać właściwą dawkę, jednego dnia dana czynność może obniżyć poziom cukru, a innego organizm zareaguje inaczej.

Inteligentna insulina

Ideałem jest taki lek, który sam by reagował na wahania cukru we krwi. Taką insulinę stworzyli biochemicy z uniwersytetu w Utah. Nosi ona nazwę Ins-PBA-F. Lek ten ma zdolność do samoaktywowania się wtedy, kiedy poziom cukru we krwi się podnosi.

Insulina była już testowana na myszach chorych na cukrzycę typu 1. Wyniki badań były bardzo obiecujące. Okazało się, że jedno wstrzyknięcie działa przez co najmniej 14 godzin. W tym czasie lek obniżał poziom cukru we krwi za każdym razem, gdy myszy dostawały porcje glukozy. Ins-PBA-F działa bowiem tak jak naturalny hormon u zdrowych osób – szybciej i skuteczniej niż inne długo działające insuliny.

Zasada działania innych inteligentnych insulin opierały na tym, że ich cząsteczki otaczano żelem lub powłoką, która hamowała wydzielanie leku jeśli poziom glukozy we krwi stawał się niski. Niestety, te dodatkowe elementy powodowały np. niepożądane reakcje układu odpornościowego.

Nowa insulina działa inaczej

Naukowcy dołączyli do niej grupę cząsteczek, do których mogą przyłączać się białka krążące wraz z krwią. Wtedy insulina pozostaje nieaktywna. Kiedy jednak poziom cukru rośnie, lek się uaktywnia.

Insulina do inhalacji pojawiła się już w USA

Lek został zatwierdzony do stosowania przez pacjentów cierpiących na cukrzycę typu 1 i 2.

Lek powinien być stosowany razem z dietą oraz przy zachowaniu aktywności fizycznej. Taka insulina jest alternatywą dla tych, którzy nie chcą leku w zastrzykach lub muszą zwiększyć liczbę podań w ciągu dnia. Lek już po 15 min wchłania się z płuc do krwiobiegu.

Jak działa insulina w zastrzyku?

Stosuje się insuliny w tzw. penach, czyli automatycznych strzykawkach.

Ten rodzaj leku osiąga maksimum stężenia we krwi dopiero po 90 minutach od podania.

Dlatego należy wykonywać zastrzyk jeszcze przed zjedzeniem posiłku. Chory musi dokładnie wiedzieć co, w jakiej ilości i jak długo będzie jeść. W przeciwnym wypadku nie będzie mógł dobrze dobrać dawki insuliny.

Nasz ekspert: lekarz chorób wewnętrznych Marcin Miduch

Świat & Ludzie
Więcej na temat:Nie | zasada | wyniki | marcin | Utah | trening | USA | insulina | DEA

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.