Reklama
  • Piątek, 13 maja 2016 (13:05)

    Nowe sposoby na cukrzycę

Są coraz bardziej skuteczne, bo współczesna medycyna potrafi coraz lepiej z nią walczyć

Cierpi na nią prawie 3 mln ludzi w Polsce. Cukrzycę nazywamy już epidemią XXI wieku. Choć nie można jej jeszcze wyleczyć, to pojawiły się nowe leki i metody.

Choroba ta polega na podwyższonym poziomie cukru (glukozy) we krwi, bo nie jest on wchłaniany do tkanek z powodu braku insuliny wydzielanej przez trzustkę.

Reklama

Insulina umożliwia jego przenikanie do komórek. Nadmiar cukru uszkadza naczynia krwionośne, serce, oczy, nerki, nerwy.

Leki doustne...

U chorych z zaawansowaną cukrzycą dotychczasowe leki w tabletkach już nie wystar- czą, więc muszą przejść na zastrzyki uzupełniające niedobór insuliny. Ale mamy już nowe leki doustne, które mogą zastąpić zastrzyki.

Zawierają substancje wytwarzane przez jelita, które „poganiają” trzustkę do pracy, dzięki czemu znów radzi sobie ona z podwyższonym stężeniem cukru.

Jednak preparaty te trzeba zażywać nawet 2-3 razy dziennie, zależnie od ilości cukru. Nie są jeszcze refundowane i nie zawsze mogą być wystarczające.

...i w zastrzykach

Skuteczniej niż leki doustne działają podskórne zastrzyki z substancjami pobudzającymi trzustkę. Umożliwiają one zmniejszenie cukru i spadek wagi. Dzięki nim wolniej opróżnia się żołądek i spada apetyt.

Na razie są jeszcze dość drogie (kosztują nawet kilkaset złotych) i nie refundowane.

Zamiast insuliny

Nie tylko nadmiar cukru jest groźny dla cukrzyków, ale i jego spadek (tzw. niedocukrzenie, hipoglikemia). Pod wpływem insuliny ilość cukru szybko się obniża do poziomu groźnego dla zdrowia. Jeśli więc po zastrzyku chory zapomni o posiłku, grozi mu np. śpiączka niebezpieczna dla życia.

Nowe preparaty, tzw. analogi insuliny występującej naturalnie w organizmie człowieka, są bezpieczniejsze niż dawniejsze leki. Zależnie od potrzeb mamy analogi długodziałające (całą dobę) lub szybkodziałające.

Skuteczniej niż dawne leki obniżają cukier, długo utrzymują jego poziom, obniżają ryzyko niedocukrzenia. Jednak nawet po refundacji leki te jeszcze sporo kosztują (miesięcznie trzeba wydać 40-50 zł).

Pompy insulinowe

Są to urządzenia, które nosi się przy sobie. Wstrzykują one insulinę. Zaleca się je np. w ciąży, kiedy kontrola cukrzycy jest bardzo ważna.

Na razie to wydatek od kilku do kilkunastu tys. zł i nie zawsze są refundowane (w szczególnych przypadkach, u dzieci i młodzieży do 26 r.ż.). Ale np. kobiety w ciąży mogą wypożyczyć je nieodpłatnie ze szpitala.

Przeszczep trzustki

Umożliwia odstawienie insuliny albo zmniejszenie jej ilości. Po przeszczepie trzeba jednak brać leki zapobiegające jej odrzuceniu przez organizm (i obniżające odporność).

Można również przeszczepiać tylko tzw. wyspy trzustkowe, czyli skupiska komórek produkujących insulinę. Podaje się je w formie kroplówki do żyły albo w czasie gastroskopii pod śluzówkę żołądka.

Z jednej trzustki nie można wypreparować dużej ilości komórek i często wskazanych jest kilka zabiegów. Wtedy także konieczne jest zapobieganie odrzuceniu przeszczepionych komórek.

Ważny organ

Nie możemy żyć bez trzustki. Znajduje się ona w okolicy wątroby oraz woreczka żółciowego i dostarcza do jelita cienkiego enzymów umożliwiających trawienie białek, węglowodanów i tłuszczów.

Produkuje też hormony regulujące poziom glukozy we krwi, głównie insulinę. Dzięki niej glukoza wnika do komórek, gdzie stanowi źródło energii. Jeżeli tej insuliny brakuje, glukoza pozostaje we krwi i może spowodować cukrzycę.

Chwila dla Ciebie
Więcej na temat:Noe | Nie | leki | przeszczep | choroby | sposoby

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.