Reklama
  • Poniedziałek, 18 maja 2015 (10:00)

    Jak rozpoznać cukrzycę?

W Polsce mamy około 2 milionów leczących się cukrzyków, z czego blisko 90% cierpi na typ II. Niestety, chorych niezdiagnozowanych jest więcej. Sprawdź, czy problem dotyczy Ciebie.

U zdrowego człowieka cukier wchłonięty po posiłku z jelit do krwi spalany jest przez organizm dla uzyskania energii. U chorych na cukrzycę komórki trzustki stają się stopniowo niewydolne i produkują zbyt mało insuliny.

Wtedy stężenie cukru we krwi utrzymuje się na zbyt wysokim poziomie. Jeśli prze kracza na czczo 126 mg%, rozpoznawana jest cukrzyca typu II. Występuje zwykle u osób powyżej 30. roku życia i w większości przypadków związana jest z otyłością.

Co może Cię zaniepokoić?

Reklama

Głównymi jej objawami są: stałe silne pragnienie, oddawanie dużej ilości moczu, znaczny apetyt, a przy tym szybkie chudnięcie i ogólne osłabienie. Nierzadko jednak te wiodące symptomy są na tyle słabe, że zostają przeoczone.

Zdarza się, że pacjent dowiaduje się o chorobie przypadkiem, gdy odwiedza lekarza, skarżąc się na powikłania, np. w postaci uporczywej su chości w ustach, świądu skóry, nawracających czyraków bądź ropienia dziąseł czy nawet wypadania zębów.

Cukrzycę może wykryć także ginekolog, który skojarzy ją z zaburzeniami miesiączkowania i świądem sromu z powodu grzybicy. Podczas cukrzycy, poza zwyżkami poziomu glukozy we krwi, obserwuje się również wysoki poziom cholesterolu i trójglicerydów w surowicy.

Efektem tych zaburzeń metabolicznych jest uszkodzenie naczyń krwionośnych, w tym siatkówki oka – retinopatia, nerek – nefropatia i tętnic wieńcowych – choroba niedokrwienna serca.

Nieprawidłowy poziom cukru uszkadza także nerwy, powodując neuropatię (zaburzenia czucia rąk i stóp), aż w końcu może doprowadzić do zagrażającej życiu chorego śpiączki cukrzycowej.

Natychmiast zacznij działać

W przypadku podejrzenia choroby należy zbadać poziom cukru na czczo i 2 godziny po jedzeniu, poziom cholesterolu oraz trójglicerydów, gazometrię i elektrolity. Niezbędne jest też badanie moczu oraz okulistyczna kontrola dna oka. Jeśli potwierdzi się rozpoznanie cukrzycy, chory przejdzie pod opiekę diabetologa. Poza przepisanym leczeniem będzie musiał przestrzegać diety.

Ważne!

Cukrzyca typu I wiąże się z całkowitym zniszczeniem przez układ odpornościowy komórek trzustki produkujących insulinę. Właśnie dlatego trzeba ją codziennie podawać w zastrzykach.

Ta odmiana choroby daje o sobie znać zwykle przed 30. rokiem życia. Przebiega szybko i burzliwie. Do objawów należą m.in. wielomocz, pragnienie i nadmierny apetyt. Po kilku dniach takiego zachwiania w organizmie może dojść do śpiączki kwasiczo-ketonowej.

Super TV
Więcej na temat:cukrzyca | cukrzycy | rozpoznać | rozpoznanie

Zobacz również

  • Retinopatia cukrzycowa to jedna z najczęstszych przyczyn utraty wzroku. Dlatego trzeba trzymać cukrzycę w ryzach. więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.