Reklama
  • Czwartek, 30 kwietnia 2015 (14:05)

    Jak rozpoznać cukrzycę?

W Polsce mamy ok. 2 milionów leczących się cukrzyków, z czego blisko 90% cierpi na typ II. Niestety, chorych niezdiagnozowanych jest więcej. Sprawdź, czy problem dotyczy Ciebie.

Reklama

U zdrowego człowieka cukier wchłonięty po posiłku z jelit do krwi spalany jest przez organizm dla uzyskania energii. U chorych na cukrzycę komórki trzustki stają się stopniowo niewydolne i produkują za mało insuliny.

Wtedy stężenie cukru we krwi utrzymuje się na zbyt wysokim poziomie. Jeżeli przekracza na czczo normę –126 mg%, rozpoznawana jest cukrzyca typu II. Występuje zwykle u osób powyżej 30. roku życia i w ogromnej większości przypadków związana jest z otyłością.

Groźne symptomy

Głównymi jej objawami są: stałe silne pragnienie, oddawanie dużej ilości moczu, znaczny apetyt, a przy tym szybkie chudnięcie i ogólne osłabienie. Nierzadko jednak te wiodące symptomy są na tyle słabe, że zostają przeoczone.

Zdarza się, że pacjent dowiaduje się o chorobie przypadkiem, gdy odwiedza lekarza, skarżąc się na powikłania, np. w postaci uporczywej suchości w ustach, świądu skóry, nawracających czyraków bądź ropienia dziąseł czy nawet wypadania zębów. Cukrzycę może wykryć także ginekolog, który skojarzy ją z zaburzeniami miesiączkowania i świądem sromu z powodu grzybicy. Podczas cukrzycy, poza zwyżkami poziomu glukozy we krwi, obserwuje się także wysoki poziom cholesterolu i trójglicerydów w surowicy.

Efektem tych zaburzeń metabolicznych jest uszkodzenie naczyń krwionośnych, w tym siatkówki oka – retinopatia, nerek – nefropatia i tętnic wieńcowych – choroba niedokrwienna serca. Nieprawidłowy poziom cukru uszkadza też nerwy, powodując neuropatię (zaburzenia czucia rąk i stóp), a w końcu może spowodować groźną dla życia śpiączkę.

Zadbaj o siebie

W przypadku podejrzenia choroby należy niezwłocznie zbadać poziom cukru na czczo i 2 godziny po jedzeniu, poziom cholesterolu oraz trójglicerydów, gazometrię i elektrolity. Niezbędne jest też badanie moczu oraz okulistyczna kontrola dna oka.

Jeśli potwierdzi się rozpoznanie cukrzycy, chory przejdzie pod opiekę poradni diabetologicznej. Poza przepisanym leczeniem będzie musiał przestrzegać diety oraz prowadzić aktywny, zdrowy tryb życia.

Ważne

Cukrzyca typu I wiąże się z całkowitym zniszczeniem przez układ odpornościowy komórek trzustki produkujących insulinę. Daje o sobie znać zwykle przed 30. r. ż.

Przebiega szybko i burzliwie. Do objawów należą: wielomocz, pragnienie, nadmierny apetyt, a po kilku dniach śpiączka kwasiczo-ketonowa.

Chorzy na cukrzycę muszą mieć glukometr. Jest to małe urządzenie umożliwiające samodzielną kontrolę poziomu cukru we krwi. Pobiera się ją z palca.

Telemax

Zobacz również

  • Retinopatia cukrzycowa to jedna z najczęstszych przyczyn utraty wzroku. Dlatego trzeba trzymać cukrzycę w ryzach. więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.