Reklama
  • Piątek, 19 czerwca 2015 (14:05)

    Jak pomóc cukrzykowi

Aby nie dopuścić do zagrożenia życia w przypadku nagłego spadku cukru we krwi (hipoglikemii).

1. Zmierz choremu poziom cukru we krwi i szybko podaj coś słodkiego: osłodzony napój, sok owocowy, coca- colę, dostępne w aptece tabletki lub żel z glukozą.

2. Odczekaj 15 minut. Jeśli podanie glukozy nie zadziała i osoba z cukrzycą nadal źle się czuje, trzeba znów podać jej słodki płyn.

Reklama

3. Daj mu coś do zjedzenia. Aby uniknąć ponownego ataku niedocukrzenia, należy dać jednocześnie węglowodany złożone, np. kanapkę, i zmierzyć poziom cukru we krwi za godzinę.

4. Gdy cukrzyk nadal słabnie, traci zdolność koncentracji i koordynację, wezwij pogototowie (nr 112).

Objawem mogą być też: bóle głowy, zapach acetonu, podwójne widzenie, dzwonienie w uszach, bóle mięśni, pleców, problemy z pamięcią, pocenie się.

5. Skontroluj tętno i oddech. Sprawdź, czy chory ma pompę insulinową i informacje o chorobie: na specjalnej bransoletce albo na kartce.

6. Czekaj na pogotowie. Gdy chory ma wymioty, dbaj, by się nie udławił. Kiedy ma drgawki, włóż do ust twardy przedmiot.

Chwila dla Ciebie

Zobacz również

  • Poziom cukru we krwi rośnie po każdym posiłku. Po strawieniu glukozy opada. Jeśli jednak organizm nie radzi sobie z przetwarzaniem cukru, jego podwyższony poziom utrzymuje się dłużej niż powinien.... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.