Reklama
  • Wtorek, 14 lipca 2015 (08:05)

    Jak pomóc choremu na cukrzycę

Ostatnio oglądałam w telewizji reportaż o osobach chorych na cukrzycę, które podczas ataku zachowują się jak pijane. Jak to odróżnić i jak można im pomóc? Zofia, 54 lata, Dzierżoniów.

Reklama

Czasem podczas zasłabnięcia osoba chora na cukrzycę słania się, mówi nieskładnie i nie ma z nią logicznego kontaktu. Jeśli widzimy taką osobę, ale podejrzewamy, że przyczyną nie jest alkohol wystarczy podejść bliżej i sprawdzić, czy czuć zapach alkoholu.

Poza tym osoby chore na cukrzycę często mają przy sobie karteczkę lub noszą na ręku specjalną silikonową opaskę. Zawierają one podstawowe dane i informacje o chorobie. Przyczyną zasłabnięć u cukrzyków jest spadek poziomu cukru we krwi.

Zazwyczaj omdleniom towarzyszą: osłabienie, zawroty głowy, zaburzenia mowy, drżenie, mrowienie w rękach lub wargach oraz ból głowy. Można pomóc choremu podając szklankę czegoś słodkiego: wody z 5-6 łyżeczkami cukru lub kolorowego napoju. W sytuacjach awaryjnych wystarczy łyżeczka lub kostka cukru.

Zwykle po upływie kilkunastu minut samopoczucie człowieka, który zasłabł, powinno się powoli poprawiać. Jeśli tak się nie dzieje, należy jak najszybciej wezwać pogotowie.

Ważne! Napojów czy słodyczy nigdy nie podajemy osobie, u której podejrzewamy cukrzycę, ale nastąpiła utrata przytomności lub kontakt z nią jest utrudniony. Może dojść do zakrztuszenia.

Takie jest życie
Więcej na temat:Zofia | chora

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.