Reklama
  • Piątek, 18 grudnia 2015 (13:05)

    Jak objawia się cukrzyca? Profilaktyka. Ruch to podstawa

Czujesz senność i zmęczenie, ciągle chce Ci się pić, częściej niż dotąd chodzisz do toalety, a ponadto nękają Cię infekcje śluzówki – jamy ustnej i narządów płciowych? Zgłoś się do lekarza i poproś o skierowanie na badanie poziomu cukru we krwi.

Powyższe objawy mogą bowiem wskazywać na cukrzycę, a niezdiagnozowana, i co za tym idzie nieleczona, może doprowadzić do miażdżycy, zawału, udaru mózgu, a także 20-krotnie zwiększa ryzyko chorób grożących amputacjami nóg.

Skąd się bierze?

Reklama

Główną przyczyną cukrzycy typu 2, czyli odmiany spowodowanej zbyt niską produkcją insuliny, hormonu odpowiadającego za obniżenie poziomu glukozy we krwi, jest otyłość.

A to dlatego, że u osób z nadwagą tłuszcz nie tylko gromadzi się tuż pod skórą, ale też obrasta narządy wewnętrzne. To skutecznie upośledza ich funkcjonowanie – trzustka nie jest w stanie produkować wystarczającej ilości insuliny i cukrzyca gotowa.

Zadbaj o siebie

Gdy zdiagnozowano u Ciebie cukrzycę, musisz o siebie dbać, bo tylko w ten sposób choroba nie będzie tak groźna. Schudnij i zacznij się ruszać, by nie pozwolić na nadmierny wzrost poziomu cukru we krwi.

Jeśli zlekceważysz te zalecenia, narazisz się na poważne problemy.

Cukrzyca uszkadza naczynia krwionośne w siatkówce oka, co grozi retinopatią.

Z uszkodzeniem naczyń związane jest też ryzyko niedokrwienia i niedotlenienia tkanek grożące martwicą (tzw. stopa cukrzycowa) oraz niewydolność nerek (tzw. nefropatia cukrzycowa).

Katarzyna Dzik

Czy masz więcej niż 45 lat? W Twojej rodzinie były przypadki cukrzycy? Twoje BMI* wynosi ponad 25? W pasie masz więcej niż 80 cm?

* Stosunek wagi wyrażonej w kilogramach do kwadratu wzrostu wyrażonego w centymetrach.

Regularna aktywność fizyczna przynosi szereg korzyści u osób z cukrzycą. Po pierwsze wpływa na poprawę stanu zdrowia i wspiera proces leczenia, ułatwia pacjentom m.in. utrzymanie prawidłowego ciśnienia tętniczego krwi, wspomaga uzyskanie i utrzymanie odpowiedniej masy ciała, ale również utrzymanie prawidłowych poziomów cukru we krwi.

Utrzymanie dobrej kondycji może też mieć wpływ na zmniejszenie dawek stosowanych leków doustnych czy insuliny i wspierać profilaktykę powikłań cukrzycowych.

Umiarkowany wysiłek fizyczny – czyli jaki? Stopień intensywności ćwiczeń dla diabetyków zawsze powinien być dostosowany do indywidualnych możliwości pacjenta. Przed podjęciem wysiłku fizycznego należy zmierzyć poziom cukru we krwi, aby nie doprowadzić do niebezpiecznego dla zdrowia niedocukrzenia.

Aktywność fizyczna (pływanie, aerobik w wodzie czy jazda na rowerze), w przypadku chorób przewlekłych jak cukrzyca, powinna być podejmowania regularnie 5 razy w tygodniu, ale trwać nie dłużej niż 30-40 min przy stałej kontroli pulsu i zachowaniu maksymalnej częstości pracy serca na poziomie 60–85%.

Jednak jeśli u pacjenta pojawią się niepokojące objawy, powinien zaprzestać ćwiczeń i skonsultować się pilnie z lekarzem, by nie doprowadzić do hipoglikemii, czyli niedocukrzenia.

Więcej o programie „Cukrzyca pod kontrolą” na: https://emarket.luxmed.pl/eMarket/program-diabetologiczny-cukrzyca-pod-kontrola

Dr Ismena Głowania specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii Grupy LUX MED

Zrób test!

WHO szacuje, że cukrzyca dotyka ok. 60 mln Europejczyków, z czego prawie 3 miliony stanowią Polacy. I być może, choć tego nie wiesz, ten problem dotyczy również Ciebie.

Najważniejsze dla cukrzyka:

• dieta o niskim indeksie glikemicznym

• właściwa waga ciała

• regularne pomiary poziomu cukru we krwi

• wizyty kontrolne

Więcej na temat:cukrzyca | profilaktyka | Lux Med | cukrzycy | dzik | Dzik | stosunek | LUX | zadbaj | market

Zobacz również

  • Miesiąc temu rozpoznano u mnie cukrzycę i muszę brać insulinę. Lekarz nawet nie chciał rozmawiać o tabletkach, a przecież wiele osób leczy się w ten sposób. Czy jestem skazana na zastrzyki?... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.