Reklama
  • Wtorek, 23 lutego 2016 (13:05)

    Dieta dla chorych na cukrzycę

✣ Jemy 5-7 posiłków w ciągu dnia. Trzy z nich to posiłki główne (czyli np. śniadanie obiad i kolacja albo śniadanie lunch i obiad), resztę mają stanowić niewielkie przekąski (np. jabłko, mała kanapka). Jeśli to możliwe, pory naszych posiłków powinny być stałe.

✣ Unikamy tzw. cukrów prostych nie tylko białego cukru czy trzcinowego, ale także miodu, bardzo słodkich owoców, np. winogron, bananów, mango (także soków z nich). Warto wiedzieć, że na białą mąkę zawartą w pieczywie czy makaronie nasz organizm zareaguje tak samo jak na cukierki!

Reklama

Cukry proste powodują bardzo szybki wzrost poziomu glukozy we krwi, co sprawia, że organizm nie radzi sobie z jej transportem do tkanek. Od czasu do czasu możesz sobie pozwolić na coś słodkiego – lepiej jednak dołączyć ten smakołyk do jakiegoś posiłku, niż zjadać go jako samodzielną przekąskę. Nie dojdzie wtedy do tak gwałtownego wzrostu poziomu glukozy.

Na co należy uważać?

✣ Stawiamy na węglowodany złożone, które rozkładają się powoli i nie skutkują zwyżką glukozy we krwi. W tej grupie są warzywa, kasze, ryż naturalny, makarony i pieczywo z mąki z pełnego przemiału.

Po podliczeniu kalorii wszystkich produktów, które zjadłaś w ciągu dnia, połowa z nich ma przypadać właśnie na te produkty. Przynajmniej w dwóch głównych posiłkach powinny się znaleźć produkty zawierające białko (chude mięso, drób, ryby, jajka, nabiał).

✣ Ograniczamy tłuszcze pochodzenia zwierzęcego. Znajdują się głównie w wędlinach takich jak szynka, kiełbasa, boczku oraz w maśle, śmietanie. Rezygnujemy z jedzenia produktów typu fast food oraz konserw.

✢ Dieta w cukrzycy typu II oraz dieta, która ma zapobiec zachorowaniu, opierają się na tych samych zasadach. Jeśli więc nie chcesz, by w twoim organizmie rozwinęła się choroba, powinnaś ją zastosować.

Osoby mające nadwagę, żeby zmniejszyć ryzyko zachorowania, muszą zadbać nie tylko o właściwy skład posiłków, ale także o takie ograniczenie ilościowe, które pozwoli uregulować wagę.

Porcja warzyw

W diecie przeciwcukrzycowej porcja warzyw powinna być nieodłączną częścią każdego posiłku. Warzywa są bowiem bogatym źródłem błonnika pokarmowego, który pomaga w utrzymywaniu stabilnego poziomu glukozy we krwi.

Olivia
Więcej na temat:dieta | cukry | diety

Zobacz również

  • Miesiąc temu rozpoznano u mnie cukrzycę i muszę brać insulinę. Lekarz nawet nie chciał rozmawiać o tabletkach, a przecież wiele osób leczy się w ten sposób. Czy jestem skazana na zastrzyki?... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.