Reklama
  • Czwartek, 16 lipca 2015 (15:00)

    Cukrzyca: szybko ją wykrywamy, dobrze leczymy

Choroba nie dopada nas z dnia na dzień. Rozwija się stopniowo i już na początku powoduje różne objawy. Możemy więc wcześnie zareagować i podjąć leczenie.

Reklama

Możliwości wykrycia groźnej choroby są dziś dużo większe, niż jeszcze kilka lat temu. Za pomocą ekspresowych podręcznych testów (z apteki, ok. 20 zł.) możemy w domu sprawdzić swój poziom glukozy. Wystarczy nakłuć palec i umieścić kroplę krwi w specjalnym polu testowym, by po 3 minutach poznać wynik.

Warto przeprowadzić taki test, gdy występują u nas: wzmożone pragnienie,wzrost apetytu, częste oddawanie moczu, ciągłe zmęczenie i senność, świąd skóry, pogorszenie wzroku, szybki spadek wagi bez powodu. Takie objawy mogą świadczyć o cukrzycy. W razie nieprawidłowego wyniku lub jakichkolwiek niejasności poradź się lekarza rodzinnego.

Wyjaśniamy wątpliwości w gabinecie

Lekarz może wypisać nam skierowanie na badanie poziomu glukozy we krwi (refundowane). Do laboratorium najlepiej zgłosić się rano. Trzeba być na czczo (minimum 8 godzin po posiłku). Dobrze jest badać się także profilaktycznie, np. raz w roku. To zalecane zwłaszcza, jeśli cukrzyca występuje u kogoś w rodzinie (rodzice, rodzeństwo), mamy nadwagę lub otyłość, występuje u nas nadciśnienie, nieprawidłowy poziom cholesterolu lub zespół policystycznych jajników.

Badajmy się nawet, jeśli nie mamy żadnych objawów, które mogłyby wskazywać na cukrzycę (to zdarza się w 50 proc. przypadków). Jeśli lekarza coś zaniepokoi, zleci nam wykonanie doustnego testu obciążenia glukozą (refundowane). Zgłaszamy się na nie na czczo. Jaki poziom glukozy jest właściwy: na czczo – 70–99 mg/dl (3,9–5,5 mmol/l); po 2 godzinach od spożycia 75 g glukozy – niższy niż 140 mg/dl (7,8 mmol/l).

Jeśli okaże się, że nasz poziom glukozy jest wyższy niż przewidują normy, lekarz ustali terapię. Przy wyniku powyżej 126 mg/dl może zalecić przede wszystkim zmianę diety oraz zwiększoną aktywność fizyczną, a dodatkowo leki przeciwcukrzycowe (np. z metforminą). W wielu przypadkach to wystarczy, by wyleczyć chorobę. Przy zaawansowanej cukrzycy mogą być konieczne zastrzyki z insuliny.

Nowoczesne zalecenia dietetyczne

Eksperci z Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego ustalili, że przy cukrzycy: 40–50 proc. wszystkich kalorii powinny dostarczać węglowodany, które są długo trawione, o niskim indeksie glikemicznym (IG poniżej 50), np. pieczywo pełnoziarniste, pumpernikiel, ciecierzyca, fasola, groch, najlepiej jest do minimum ograniczyć węglowodany proste, np. białe bułki, każdego dnia dobrze jest spożywać 25–40 g błonnika pokarmowego, zwłaszcza pod postacią pektyn (występujących np. w cytrusach, jabłkach, morelach i marchewce) oraz beta-glukanu (znajdującego się np. w płatkach i otrębach jęczmiennych oraz owsianych), 30–35 proc. wszystkich kalorii powinno pochodzić z tłuszczu, w tym maks. 10 proc. z nasyconych kwasów tłuszczowych (obecnych np. w mięsie, mleku, oleju kokosowym i palmowym), maks. 15 proc. – z jednonienasyconych (pochodzących np. z avocado, oliwek, orzechów), min. 6–10 proc. – z wielonienasyconych (których źródłem są np. tłuste ryby morskie, kiełki pszenicy, soja, olej lniany i rzepakowy, nasiona słonecznika), 15–20 proc. kalorii powinno pochodzić z białka, pół na pół zwierzęcego (np. z mięsa, wędlin) i roślinnego (np. z warzyw strączkowych), dobrze jest jadać kilka razy w tygodniu owoce takie, jak: borówki amerykańskie, jabłka, winogrona –powstrzymują rozwój cukrzycy; warto też zastępować owocami (różnymi) soki – te ostatnie nie mają korzystnego działania,mogą nawet szkodzić.

Cztery ważne zasady aktywności fizycznej

Lekarze podkreślają, że regularne ćwiczenia są bardzo ważne. Zwiększają wrażliwość tkanek na insulinę i pomagają wyleczyć się z cukrzycy.

Najlepiej ćwiczyć codziennie lub przynajmniej co 2 dni. Dobrze jest zaczynać od rozgrzewki (5-10 minut), a kończyć ćwiczeniami uspokajającymi (np. unoszeniem rąk z wdechem i opuszczaniem z wydechem).

Najlepszą formą wysiłku są szybkie spacery (do zadyszki) oraz marsze ze specjalnymi kijami (tzw. nordic walking).

Trzeba pamiętać o nawadnianiu się i piciu płynów (najlepiej niegazowanej wody), by nie doszło do odwodnienia.

Dawka insuliny szybko policzona

Dzięki specjalnemu kalkulatorowi Calsulin (ok. 55 zł) możemy sprawdzić, jak dużo hormonu powinnyśmy sobie dostarczyć przed posiłkiem. Wystarczy, że wstukamy na klawiaturze aktualny poziom glukozy oraz kilka innych informacji (podanych w ulotce), by wyświetliła się potrzebna dawka.

Kontrola cukru bez ukłuć

Tak wygląda nowoczesny glukometr. Nazywa się Freestyle Libre i nie wymaga używania nakłuwacza ani pasków (jak tradycyjne aparaty). Aby skontrolować poziom glukozy we krwi (np. w trakcie terapii insuliną), wystarczy umieścić na skórze specjalny sensor (na zdjęciu w białym kolorze).

Następnie do sensora zbliża się czytnik skanujący dane (w kolorze czarnym) – nawet przez ubranie. Wynik pojawia się już po sekundzie! Sensor nie tylko mierzy poziom glukozy, ale także zapisuje (w formie diagramów) i analizuje wyniki z ostatnich 90 dni. Aparat nie jest jeszcze dostępny w Polsce, ale można go kupić za granicą.

Tekst pochodzi z magazynu

Tina

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.