Reklama
  • Piątek, 13 listopada 2015 (13:06)

    Cukrzyca i cukier pod kontrolą

Mówi się, że choroba nie wybiera. Jednak w przypadku cukrzycy bardzo wiele zależy od twoich wyborów. Zdrowy tryb życia i szybka diagnoza pozwolą ci funkcjonować normalnie.

Suchość w ustach, zmęczenie i infekcje skóry to sygnały ostrzegawcze.

Reklama

■ Jak rozpoznać chorobę?

Niestety, większość przypadków cukrzycy typu 2 rozpoznawana jest przy okazji leczenia jej powikłań. Typowe objawy choroby to wzmożone pragnienie i suchość w ustach, częste oddawanie moczu, utrata masy ciała, osłabienie i senność, zaburzenia widzenia, bóle kończyn dolnych, ropne infekcje skórne i świąd oraz zakażenia narządów płciowych i dróg moczowych. Obecność kilku wyżej wymienionych powinna obudzić twoją czujność i skłonić do konsultacji z lekarzem.

W diagnostyce czas ma znaczenie

Późne rozpoznanie prowadzi do powikłań takich jak stopa cukrzycowa, a nawet jaskra. Polskie Towarzystwo Diabetologiczne zaleca prowadzenie rutynowych badań co trzy lata u osób powyżej 45. roku życia.

Jeśli jednak jesteś w grupie ryzyka (m.in. osoby otyłe, z nadciśnieniem, obciążone genetycznie), badaj się co rok. Wystarczy pobranie krwi. Prawidłowe stężenie glukozy na czczo powinno mieć wartość dwucyfrową.

Jeżeli przekracza 125 mg/dl, rozpoznajemy cukrzycę (badanie powinno być dla pewności powtórzone). Przy niejednoznacznym wyniku wykonuje się dodatkowo test obciążenia glukozą (po pobraniu krwi na czczo pacjent dostaje do wypicia 75 g glukozy rozpuszczonej w wodzie i po 2 godzinach ponownie pobiera się krew).

Jak żyć z cukrzycą?

Podstawa to regularne badania poziomu cukru we krwi i przyjmowanie leków. Terapię dokładnie omów z lekarzem: schemat leczenia musi być dla ciebie możliwy do zrealizowania. Zadbaj o swoją formę i wagę: otyłość i mała aktywność to twoi wrogowie.

Porady eksperta

1. Trzymaj się diety Jedz regularnie, ogranicz cukry proste (to, co słodkie). Aby zgubić kilogramy, przejdź na dietę niskokaloryczną.

2. Bądź aktywna Systematyczny wysiłek fizyczny nie tylko pozwoli wyrównać poziom cukru, ale poprawi też twoje samopoczucie

3. Monitoruj organizm Badaj wzrok, obserwuj swoje stopy, regularnie badaj mocz i krew. Więcej informacji na temat nowoczesnych terapii cukrzycy typu 2 znajdziesz na stronie www.oddajcukier.pl

Elektra Szymańska-Garbacz dr n. med. specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii

Show
Więcej na temat:cukrzyca | cukrzycy | Elektra | rady | cukier | P.O.D. | badanie | badania

Zobacz również

  • Retinopatia cukrzycowa to jedna z najczęstszych przyczyn utraty wzroku. Dlatego trzeba trzymać cukrzycę w ryzach. więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.