Reklama
  • Piątek, 20 marca 2015 (12:00)

    Co robić, by nie zachorować na cukrzycę?

Lekarze biją na alarm! Na cukrzycę choruje już ponad 300 mln ludzi na Świecie. Jak się przed nią bronić?

Specjaliści ze Światowej Organizacji Zdrowia uznali cukrzycę za najbardziej powszechną chorobę na świecie. Szacują, że do 2030 roku będzie z nią walczyło pół miliarda ludzi. Co można zrobić, by nie paść jej ofiarą?

Groźne czynniki

Zdaniem naukowców i diabetologów cukrzyca szerzy się coraz bardziej, ponieważ jej na to pozwalamy. Rozwojowi choroby sprzyja otyłość, a nawet nadwaga, siedzący tryb życia, nadciśnienie oraz długotrwały stres.

Reklama

Wprawdzie można odziedziczyć genetyczne tendencje do cukrzycy, jednak coraz częściej wiąże się je z niezdrowymi tradycjami kulinarnymi.

Ważne badania

Najlepszy sposób, by ewentualny atak cukrzycy uchwycić w porę i od razu rozpocząć leczenie, to systematyczne badanie stężenia glukozy (cukru) we krwi. Lekarze radzą, by robić je regularnie raz w roku po ukończeniu 45 lat.

Poziom cukru we krwi powinny również kontrolować osoby, w których rodzinie występowała cukrzyca, a także cierpiące na nadciśnienie tętnicze i borykające się z nadwagą.

Badanie zaleca się też kobietom, które urodziły duże noworodki. Skierowanie daje lekarz rodzinny, który po otrzymaniu wyników stwierdza, czy konieczna będzie wizyta u diabetologa.

Leki nowej generacji

Najbardziej powszechna jest cukrzyca typu 2, czyli nabyta. Najczęściej leczy się ją metforminą ale pojawiły się już nowe preparaty m.in. leki inkretynowe, które działają, gdy wzrasta poziom glukozy we krwi. Wpływają one również normalizująco na masę ciała (większość leków przyczynia się do tycia).

Poza tym, poprawiają one komfort życia pacjenta, są dobrze tolerowane i nie dają działań niepożądanych. Są one dostępne w polskich aptekach, jednak brak refundacji na razie w istotny sposób ogranicza ich popularność.

Rewolucyjne metody

Wzrastająca ilość zachorowań na cukrzycę typu 2 mobilizuje naukowców do kolejnych odkryć. W grudniu 2014 opublikowano wyniki badań, z których wynika, że ryzyko zachorowania znacznie zmniejsza się u osób stosujących dietę śródziemnomorską (bogatą w ryby, oliwę z oliwek oraz warzywa).

Podobne właściwości ma zielona herbata. W przyszłym roku mają zostać przeprowadzone pierwsze zabiegi wszczepienia sztucznej trzustki. Jest to niewielkie urządzenie, które pomaga w kontrolowaniu poziomu insuliny w organizmie i w razie potrzeby uwalnia idealnie odmierzoną dawkę hormonu do krwiobiegu.

Nie ma zatem ryzyka, że chory zapomni o zastrzyku i narazi swoje zdrowie. W fazie testów klinicznych w Polsce znajduje się stymulator Tantalus II. Są to niewielkie elektrody, które wszczepia się laparoskopowo w ścianę żołądka pacjenta, natomiast zaraz pod skóra umieszcza się generator impulsów elektrycznych. Kiedy chory zje posiłek, generator mobilizuje trzustkę do szybszego wydzielania insuliny.

Dzięki temu pozwala uniknąć konieczności stosowania pomp insulinowych. Zabiegowi nie mogą się poddać osoby, które chorują na cukrzycę ponad 10 lat, mające więcej niż 65 lat i przechodzące insulinoterapię.

eł, akw

Cukier pod kontrolą

Częstotliwość wykonywania pomiarów stężenia glukozy we krwi zależy od terapii, której poddawany jest chory. Jeśli jest on leczony insuliną, najlepiej sprawdzać poziom cukru kilka razy dziennie.

Przy przyjmowaniu środków doustnych wystarczą poranne pomiary, przeprowadzane na czczo. Jeżeli stężenie wynosi od 70 do 99 mg/dL (od 3.9 do 5.5 mmol/L), to poziom glukozy jest prawidłowy.

Między 100 a 125 mg/dL (od 5.6 do 6.9 mmol/L) mamy do czynienia ze stanem przedcukrzycowym, natomiast wynik 126 mg/dL (7.0 mmol/L) wskazuje na cukrzycę.

Świat Seriali
Więcej na temat:Nie | Lekarze | lekarze | badanie | cukier | leki | najlepszy | cukrzyca | cukrzycy | lekarz

Zobacz również

  • Poziom cukru we krwi rośnie po każdym posiłku. Po strawieniu glukozy opada. Jeśli jednak organizm nie radzi sobie z przetwarzaniem cukru, jego podwyższony poziom utrzymuje się dłużej niż powinien.... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.