Reklama
  • Środa, 24 lutego 2016 (08:05)

    Co może dostać od NFZ chory na cukrzycę?

Leczenie zazwyczaj zaczyna się od podawania leków z metforminą (zmniejsza zapotrzebowanie na insulinę). Częściowo refundowanych jest ok. 50 preparatów – trzeba za nie zapłacić od 3 do 6 zł.

Droższe są preparaty z metforminą o przedłużonym działaniu – kosztują do 28 zł. Wciąż nie są refundowane leki inkretynowe (zwiększają wydzielanie insuliny, ale tylko wtedy, gdy jej brakuje). Opakowanie tabletek kosztuje nawet 250 zł.

Preparaty insulinowe

Reklama

NFZ refunduje ok. 40 preparatów insulinowych – za opakowanie (miesięczna kuracja) pacjent zapłaci od 4 do 15 zł. Za długodziałające ana logi – ok. 30 procent ceny leku, czyli ok. 75 zł za opakowanie.

Pompy

Niezastąpione przy cukrzycy typu 1. Są one dostępne bezpłatnie dla dzieci i młodzieży do 26. roku życia. Aby je otrzymać, trzeba mieć skierowanie od diabetologa.

Dzieciom wydają je dziecięce poradnie diabetologiczne, młodzieży po 18. roku życia – poradnie, które mają umowę z NFZ (spis na: www.nfz.gov.pl).

Pompy są drogie, te średniej klasy kosztują 8 tys. zł, dlatego wiele ośrodków wypożycza je np. ciężarnym (adresy znajdziesz na: www.wosp.org.pl).

W poradni diabetologicznej można otrzymać za darmo glukometr albo kupić go w aptece, z refundacją 30 proc. Paski do nich, a także strzykawki, igły i tzw. wkłucia NFZ refunduje chorym do 26. roku życia, starsi płacą 30 procent ceny (11-90 zł).

Sanatoria i szpitale

Leczenie uzdrowiskowe prowadzone jest w m.in. w Kołobrzegu, Krynicy-Zdroju, Busku-Zdroju, Ciechocinku i Rabce (dzieci).

Tele Tydzień

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.